Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2024 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Холодний Яр: свято українського духу


Холодний Яр: свято  українського духу

“Холодний Яр знову скликав українців. Вшанування на Черкащині – це не лише урочисті заходи та музичний фестиваль, Холодний Яр – це модель ідеальної України, де навколо одухотворені, натхненні українці, палкі патріоти, для яких честь, гідність і совість – не лише слова. Тут скрізь звучить українська мова, майорять жовто-блакитні та червоно-чорні прапори, куди сягає око – рідні обличчя, не треба нікому пояснювати очевидні речі: про любов до Батьківщини, про допомогу фронту, про захист рідної землі, всі розуміють одне одного з півслова чи погляду. Холодний Яр – це джерело та місце сили українців. Крізь портал Холодного Яру я бачу образи нової України: країни, народ якої живе в гармонії з Природою та Всесвітом, люди в ній – щасливі, духовно та матеріально багаті. Вони творять надсучасну державу, де генеруються ідеї та рішення для всього світу, – так написала учасниця вшанування волонтер Марина Хаперська з Харківщини. – Зміни в Україні можуть розпочатися лише за умови, якщо “повіє огонь новий з Холодного Яру”.

  

Почалося свято українського духу 23 квітня в Черкасах з відкриття меморіальної дошки Макарові Кушніру, співзасновнику ОУН, головному судді Проводу українських націоналістів. Дошку відкрили на стіні чоловічого училища, де він навчався на початку ХХ століття.
За годину на Алеї слави було відкрито пам’ятник героям різних епох. Почали урочистості кобзар Тарас Силенко, який виконав пісню “Ой Богдане, батьку Хмелю”, та голова оргкомітету вшанування героїв Холодного Яру Роман Коваль. Виступили також віце-прем’єр з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, голова Черкаської обласної ради Олександр Вельбівець, міський голова Анатолій Бондаренко, голова ВО “Свобода” Олег Тягнибок, курсант факультету ВМС України Одеської морської академії Олекса Мацієвський, доброволець полку “Азов”, народний депутат України Олег Петренко та вояк УПА дев’яностолітній Теодор Дячун.
Відкрили пам’ятник заступник командира взводу 128-ї Окремої гірсько-піхотної бригади Антон Голоскок, старший розвідник 3-го полку спецпризначення Олександр Могилястий і старшина 95-ї аеромобільної бригади Олександр Колесник, а освятили монумент митрополит Черкаський і Чигиринський Іоанн та владика УГКЦ Богдан. Урочистості події додавали тулумбас Чорних запорожців та й самі Чорні запорожці у стародавніх строях.
В’ячеслав Кириленко нагородив нагрудним знаком “За військову доблесть” полковника Євгена Коржа, старшого солдата Олександра Величка, молодшого сержанта Євгена Одновола, старшин Євгена Івка і Віктора Черниша, а голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко від імені Президента України вручив орден “За мужність” Вікторові Чернишу.
Потім під маршову пісню Романа Купчинського “Чи то грім гримить” у виконанні кобзаря Тараса Силенка відбувся марш добровольців вулицями Черкас. Дорогою карпатські січовики та азовські брати вигукували гасла: “Слава Україні – героям слава!”, “Слава нації – смерть ворогам!”, “Україна понад усе!”, “Князю Святославу тричі – слава!”, “Запорозьким козакам тричі – слава!”, “Богданові Хмельницькому та його козакам тричі – слава!”, “Максимові Залізняку та його гайдамакам тричі – слава!”, “Українським січовим стрільцям тричі – слава!”, “Українській галицькій армії тричі – слава!”, “Козакам Армії УНР тричі – слава!”, “Холодноярським повстанцям тричі – слава!”, “Героям УПА тричі – слава!”, “Макарові Кушніру тричі – слава!”, “Воякам дивізії “Галичина” тричі – слава!”, “Небесній сотні тричі – слава!”, “Українським добровольцям тричі – слава!”, “Українській Армії тричі – слава!”
У Долині троянд відбулося вояцьке свято, в якому взяли участь “Легіон Свободи”, полк “Азов”, Центр спеціальної тактичної підготовки “Білий вовк”, “Український легіон”, козацькі організації та 10 військових моряків – курсантів Одеської морської академії з прапором ВМС України. Серед них – троє із Севастополя, з академії ім. Нахімова, які заспівали Гімн України на плацу під час підняття прапора окупантів, четверо – із Севастопольського військово-морського ліцею, які залишилися вірними Україні.
За відданість Батьківщині та українському народові, мужність і стійкість, виявлені при виконанні завдань у зоні проведення антитерористичної операції почесну відзнаку “Холодний Яр” з рук заступника голови Черкаської ОДА Сергія Овчаренка отримали бійці полку “Азов” Олег Довбиш, Ігор Зайчук, Юрій Тертишник, Дмитро Кухарчук-“Сліп”, Олег Толмачов. Нагороди також вручили чотирьом курсантам військово-морського факультету Національного університету “Одеська морська академія”, серед них і Олексі Мацієвському та Євгенові Сірошенку. Для обох курсантів вчинки холодноярських героїв є символом сили в перемогу України.
О 15.00 тулумбас Історичного товариства “Чорні запорожці”, трембіти гурту “КораЛЛі” і цимбали Василя Паланюка сповістили про початок Мистецького фестивалю козацької слави “Холодний Яр-2016”. Участь у ньому взяли гурти “Тінь Сонця” (Київ), “Друже музико” (Одеса), “КораЛЛі” (Івано-Франківськ), “Спів братів” (Черкаси), “Арт-Горлиця” (Київ), театр “Шарж” (Ужгород), кобзар Тарас Силенко, бард Володимир Гонський і гітарист-віртуоз Сергій Шматок  (усі – Київ).
Зі сцени фестивалю доброволець полку “Азов” Марко Мельник-“Вирій” представив книжку Романа Коваля “Філософія сили”, яку полк “Азов” видав до свята вшанування героїв. Відбулися майстер-класи “Легіону Свободи”, Центру спеціальної тактичної підготовки “Білий вовк”, “Українського легіону”, показові виступи Українського національного виду козацького єдиноборства “Хортинг” та змагання з “Хортингу” на кубок Холодного Яру.
Коли стемніло, відбувся смолоскипний Марш пам’яті українських героїв до пам’ятника Богданові Хмельницькому, участь у якому взяло понад тисячу осіб. На майданчику перед пам’ятником великому гетьману проведено містичний перегук із загиблими.

24 квітня вшанування перенеслися до Холодного Яру. Вранці в с. Мельниках, “столиці Холодного Яру”, розпочався меморіальний мітинг. Його відкрили письменник Роман Коваль, лідер гурту “Тінь Сонця” Сергій Василюк і курсант Одеської морської академії Олександр Красюк – на момент анексії Криму він навчався на 2-му курсі Військово-морської академії України ім. адмірала Нахімова. Це саме він на плацу оточеної академії разом із друзями і братом Володимиром, який також приїхав до Холодного Яру, на знак протесту виконали Гімн України. “Я проревла увесь виступ Сашка, – написала учасниця вшанування Олена Гарматюк. – Ось наші майбутні офіцери! Це найвідданіші сини України і українського народу! Саме ці хлопці переконують, що майбутнє у України є!”
На мітингу виступили також 1-й заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, голова ВО “Свобода” Олег Тягнибок, народний депутат України Олег Петренко, заступник голови “Молодої Батьківщини” Сергій Митрофанський, командир розвідувально-диверсійної роти батальйону “Айдар” у 2014 – 2015 рр. Валерій Холод-“Лєший” і курсант Київського військового ліцею ім. Івана Богуна молодший віце-сержант Денис Лізак, а кобзар Тарас Силенко на пам’ять про загиблих виконав народну пісню “Плине кача по Тисині”.
Голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко вручив почесну відзнаку “Холодний Яр” воякам 72-ї Окремої гвардійської бригади Владиславу Сіраченку та Андрію Єлізову, бійцю 34-го Окремого батальйону Сергію Вікторову, бійцю 53-ї Окремої механізованої бригади Олександрові Урбану, воякові 90-го Окремого батальйону Алі Хамідулліну, бійцю 54-ї Окремої механізованої бригади Павлові Пилипенку. Посмертно було нагороджено вояка батальйону “Січ” Анатолія Чупилку, який загинув у Донецькому аеропорті. Нагороду за батька прийняв син Тарас.
Несподівано слово попросила Зоя Галущенко – мама Андрія Галущенка-“Ендрю”, якого було підступно вбито 2 вересня 2015 р. на Луганщині. Її виступ зворушив усіх. “Дуже шкодую, що не записав його, – написав учасник вшанування героїв Анатолій Балюк із Києва. – Пробрало до глибини душі! Ми часто скаржимося, що “вибороли два Майдани”, а віз і нині там. А ви думали, що почувають батьки і родичі загиблих за волю України?! Вони загинули, щоб народ грабували по-новому?! Ми зобов’язані завершити революцію і привести до влади українську силу, що дасть волю малому і середньому бізнесу і виведе Україну на перші ролі в Європі! Щоб українець пишався своєю історією і був впевненим в незалежному і заможному майбутньому!”
Наприкінці пан Зоя прочитала свій вірш, у якому є такі слова:

Знов знайдуться в нашім краї
Сірки та Виговські…

На завершення мітингу відбувся урочистий марш вояків АТО, козаків, курсантів, ліцеїстів та волонтерів. Було урочисто відкрито пам’ятник Чучупакам – священикові Автоному Чучупаці, вбитому більшовиками; командирові полку гайдамаків Холодного Яру Василеві Чучупаці, начальникові штабу Петру Чучупаці, отаманові Олексі Чучупаці, заступникові голови Холодноярського окружного штабу Семену Чучупаці, а також козакам Гнату, Михайлу, Степану та Дем’яну Чучупакам. У цей час на кладовищі с. Мельників понад тисячу людей вшанували могили Василя Чучупака та його козаків Петра Токовенка, Прохора Деркача, Руденка і Гаврилка “Полтавця”, замучених більшовиками. Тут відбулися громадянська панахида й покладання квітів. Промовляли краєзнавець Богдан Легоняк, організатор Врадіївської ходи, Василь Любарець, курсант Одеської морської академії Олекса Мацієвський і Михайло Мицюк-“Січовик” із Кіровоградщини. Поет Василь Ковтун зачитав вірш “Холодний Яр”, а рівненський кобзар виконав на пам’ять про загиблих дві пісні. 1-й заступник голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко і голова Чигиринської РДА Володимир Клименко поклали квіти на могилу Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки.
О 12.00 у лісі між Кресельцями і Гайдамацьким ставом було відроджено могилу легендарного гайдамацького ватажка XVIII ст. Гната Голого. На пам’ятнику, який створив Микола Теліженко, викарбувано такі слова:

Поки душа моя жива,
Ніхто не спинить мої руки:
Каратиму я ворогів
За всі народні муки.

Освятив пам’ятник протоієрей УПЦ Київського патріархату Василь Циріль. Виступили ініціатор побудови пам’ятника Роман Коваль, заступники голови оргкомітету Богдан Легоняк і Юрій Ботнар (представник “Легіону Свободи”), а поет Василь Ковтун прочитав вірш “Гайдамаки”. Кобзар Тарас Силенко виконав історичну гайдамацьку пісню-баладу “Гей, був в Січі старий козак” – про те, як Гнат Голий знищив зрадника Саву Чалого.
“У добу Визвольної боротьби 1917 – 1920-х років отаман Трохим Бабенко із с. Хрещатика, що неподалік м. Городища, взяв собі за псевдонім ім’я Голого. До 1914 р. він був офіціантом на прогулянковому кораблі “Рицар”, що курсував Дніпром, а вибухнула Національна революція – став отаманом Мліївської Січі на псевдо Голий. На відродженій могилі його духовного батька Гната Голого Роман Коваль висловив надію, що хтось із сучасних захисників України продовжить традицію і візьме собі позивний “Голий”.
О 13.00 на берегах Гайдамацького ставу вояки “Легіону Свободи”, “Айдару” та інших вояцьких формацій освятили зброю. Чин освячення здійснив протоієрей УПЦ Київського патріархату Василь Циріль. Кобзар Тарас Силенко виконав історичну народну пісню “Вже день війни народної”. Промовляли письменник Роман Коваль, 1-й заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль, начальник штабу 14-го Окремого мотопіхотного батальйону у 2014 – 2015 рр. Олександр Тихонов і друг “Сокіл” (Сергій Ільницький), а командир “Легіону Свободи” Олег Куцин у своїй промові закликав перенести українсько-російську війну на територію РФ. Закінчив виступ Олег Куцин гаслом карпатських січовиків: “Слава українській нації! Смерть Російській Федерації!”
Полковник грузинської армії, доброволець “Карпатської Січі” Георгій Хвічія був вражений надзвичайною подією, учасником якої став. У виступі на берегах Гайдамацького ставу він сказав, що українські вояки, маючи таке джерело натхнення, як Холодний Яр, обов’язково переможуть.
Заступники голови Черкаської ОДА Віталій Коваль та Сергій Овчаренко вручили відзнаки “Холодний Яр” воякам батальйону “Айдар” Сергієві Даниленку, Юрію Бубенцову, Євгенові Докілю, Миколі Сташуку, бійцеві 80-ї Окремої аеромобільної бригади Юрію Руденку, бійцю 25-ї бригади ВДВ Олександрові Бондаренку, воякові батальйону ім. генерала Кульчицького Юрію Рижаку, воякам “Карпатської Січі” Юрієві Сиротюку, Русланові Кошулинському, Юрію Черкашину, бійцеві батальйону особливого призначення “Січ” Іванові Косенку, а також воякам Української добровольчої армії Валерію Воронову, Андрієві Гергерту, Сергієві Ільницькому, Владиславові Литвину та Андрієві Шараскіну. Почесною відзнакою “Холодний Яр” було нагороджено вояків Сергія Лугерю, Ігоря Довбиша, Володимира Калініченка, Сергія Грабового, Тараса Теліженка, Дмитра Лябчука, Анатолія Левченка, Сергія Решітька, Олександра Кугота, Олексія Жданова, Андрія Лисинюка та Ігоря Ткаченка.
З Гайдамацького ставу делегації попрямували до Мотриного монастиря, де вшанували могилу холодноярського сотника Івана Компанійця.
У цей час на хуторі Буда почався 2-й день Мистецького фестивалю козацької слави “Холодний Яр-2016”. Виступали “Вертеп” із Дніпропетровська, “Арт-Горлиця” з Києва, кобзар Тарас Силенко, цимбаліст Василь Паланюк, бард Володимир Гонський, гітарист Сергій Шматок, заслужений діяч мистецтв Василь Панченко.
Під час відкриття пам’ятника козакам, які загинули на Донбасі, почесною відзнакою “Холодний Яр” було нагороджено вояків “Карпатської Січ” Мирослава Мислу, Павла Павлюка, Сергія Понуляка, Михайла Лапчука, Олега Макаренка, Ярослава Пашка, Олександра Погорілого та вояків “Айдару”. Освятив пам’ятник протоієрей УПЦ Київського патріархату Василь Циріль.
На хуторі Буда відбулися майстер-класи Центру спеціальної тактичної підготовки “Білий вовк”, коло “Самоорганізація: від десятника до гетьмана”, показові виступи Українського національного виду козацького єдиноборства “Хортинг” та змагання з “Хортингу” на кубок Максима Залізняка. Всі діти були нагороджені книжками “Свято, що кличе до бою”
Два дні вшанування героїв Холодного Яру було зафіксовано багатьма телекамерами, зокрема і режисера фільму “Вільне козацтво” Олександра Рябокриса, а Центр спеціальної тактичної підготовки “Білий вовк” вів зйомки свята з квадрокоптера.
23 – 24 квітня в Холодному Яру відбулися й всеукраїнські змагання для молоді з пішого мандрівництва “Весняний рейд” ім. пластуна, кіборга Євгена Подолянчука. Участь у змаганнях взяли більше ста молодих хлопців та дівчат із 14 куточків України.
“Холодний Яр п’янив пахощами левурди, різнотрав’я і молодого зеленого листя дерев, – написав учасник свята, член Історичного клубу “Холодний Яр” Олександр Вівчарик зі Сміли. – До них, як і у всі часи, домішувався запах кулешу з димом. Холодний Яр уже традиційно повнився нашою запашною мовою і козацькими вітаннями, а обабіч Гайдамацького ставу бігали з дерев’яними шаблями маленькі козачата. “Захисники підростають, зміна нам буде”, – лагідно мовив кремезний дядько, який щойно освятив стрілецьку зброю. Дай Боже нам вистояти і перемогти у війні з Москвою!”

Організували вшанування героїв Холодного Яру Історичний клуб “Холодний Яр”, Черкаська обласна держадміністрація, “Легіон Свободи”, полк “Азов”, ВО “Свобода”, Благодійний фонд “Волинь-Україна”, ВО “Батьківщина”, Центр спеціальної тактичної підготовки “Білий вовк”, музейно-етнографічний комплекс “Дикий хутір”, Національний заповідник “Чигирин”, Мельничанська сільська рада, Чигиринська РДА, Черкаська міська рада, Історичне товариство “Чорні запорожці”, Координаційна рада політичних партій і громадських організацій м. Калуша (організатор Ігор Сметанський), а також приватні особи – Ігор Гаврищишин (Київ), Олександр Бублик (Полтавщина), народний депутат України Юрій Бублик, Вадим Стоянов, Анатолій Голубович (Одещина), народний депутат України Юрко Левченко (Київ), Михайло Теремінко, Марина Хаперська (Харківщина), Владлен Ковтун (Київ), заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко, Максим Сидоренко, дід Карбала (с. Цвітна), С. Кривинчук, Т. Ярошик, Сергій Слободянюк, Людмила Якімінська, Анастасія Сметанська (8 років, Калуш) і бібліотека ім. Реріха (Київ), яка люб’язно надавала зали для засідання оргкомітету.
“Шкода, що холодноярське вшанування тільки раз на рік”, – написав у ФБ учасник вшанування Олексій Гриняк, а режисер фільму “Вони боролись до загину” Володимир Бондаренко виснував: “Уже сумую за Холодним Яром! Там душа, там все, що по-справжньому моє!”

Прес-служба Історичного клубу “Холодний Яр”


Більше фото тут: http://nezboryma-naciya.org.ua/nn05_2016.pdf


Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Людмила ПИСЬМЕННА (Київ) – 200 грн.
Ігор СМЕТАНСЬКИЙ (м. Калуш) – 350 грн
Сергій ВАСИЛЕНКО (Січеславщина) – 360 грн.
Іван КАЧУРИК – 400 грн
Ростислав КОНЕЧНИЙ (Прикарпаття) – 500 грн.
Тарас КОНЕЧНИЙ (Прикарпаття) – 500 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 3000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ