Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2023 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділенні пошти:
Наш індекс – 33545
Індекс 87415 – для передплатників Донецької та Луганської областей.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!» для Українського радіо Чикаго

47 передача Роман Коваля
для Українського радіо Чикаго
Запис 25 серпня 2010 р.

Вшанування борців за волю України

Вітаю вас, шановні українці Чикаго!

Минув День незалежності. Як відзначала його влада, ми знаємо, а як відзначав український народ – послухайте.
19 серпня зусиллями членів Історичного клубу “Холодний Яр” Петра Гогулі, Тараса Силенка, а також народного депутата України Івана Зайця на Київщині в с. Медвин Богуславського району відбулося вшанування полеглих, які 90 літ тому повстали проти московської комуни.

21 серпня в Кам’янці в Музичній школі відбувся вечір пам’яті героїв, організований Історичним клубом “Холодний Яр” та партією “Батьківщина”. У його рамках було презентовано фільм “Отамани Холодного Яру” Романа Коваля і Олександра Домбровського, роман. Василя Шкляра “Чорний Ворон”, публіцистичну книгу “Людина і нація” Володимира Гонського та 12-те видання “Холодного Яру” Юрія Горліса-Горського. Окрасою вечора став виступ молодого бандуриста Данила Мельника та його старшого брата – кларнетиста Устима Мельника.
22 серпня на Черкащині в с. Матвіївка Чигиринського району врочисто відкрито пам’ятник землякам, які боролися за Самостійну Україну в 1917 – 1920-х роках. І тут ініціаторами вшанувань стали члени Історичного клубу “Холодний Яр” – Роман Коваль. Лідія Улянич та Богдан Легоняк. Спонсорували його створення добродії Іван Лисий, Степан Буханець, Олег і Леся Островські. Свою пожертву дав й Історичний клуб “Холодний Яр”. Місце для пам’ятника в Матвіївці було вибрано дуже гарне – навпроти церкви, біля сільради, клубу і школи. В урочистостях взяли участь сільський голова Матвіївки Василь Кобзар, в. о. голови Чигиринської ради н. д. Юрій Лисак, письменники Василь Шкляр та Василь Трубай, голова Кіровоградської обласної організації партії “Свобода” Олександр Ромащенко, представник партії “Батьківщина” Володимир Гонський, який подарував футбольній команді Матвіївки 12 комплектів футбольних форм, м’яч і печатки для воротаря (партія “Батьківщина” та благодійний фонд “Серце Батьківщини” подарували подібні комплекти дитячим футбольним командам Кам’янки та Медведівки).
Пам’ятник створив заслужений художник України Валентин Сірий, а освятив благочинний Чигиринського району о. УПЦ КП Володимир. Меморіальний мітинг вели Роман Коваль та матвіївська козачка Лідія Улянич. Вшанувати борців за волю України приїхали делегації із Києва, Черкас, Кіровограда, Чигирина, а також з Олександрівки на чолі з головою Олександрівської ради н. д. Станіславом Степановим та Обухівщини на чолі з редактором газети “Обухівські вісті” Оленою Артюшенко. Своїх представників прислали Долинська, Сміла та повстанські села Медведівка, Цибулеве, Легедзине, Богданівка, Халеп’я, Гребені та інші.

Як повідомив Павло Подобєд, 23 серпня в с. Зміївка Бериславського району Херсонської області урочисто відкрито меморіал борцям за волю України. Меморіал споруджено у формі сонячного годинника: в центрі годинника – двохметровий гранітний обеліск із вигравіруваним золотим тризубом, під ним напис: “Борцям за волю України”. На циферблаті годинника замість цифр – видатні дати української державності та гасло “Майбутнє держави залежить від нас”. Зі сходом сонця тінь від обеліска проходить основними датами української державності: Визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, IV Універсал, Акт Злуки, Акт 30 червня, Акт проголошення Незалежності 24 серпня 1991 року.
Відкрив урочистості кулеметник Української повстанської армії Іван Терлецький, перерізавши святкову стрічку. Освятили меморіал священики УПЦ КП, УАПЦ та УГКЦ. Було зачитано імена вояків Армії УНР, уродженців Херсонщини, та воїнів і підпільників УПА, сім’ї яких нині живуть у Зміївці, загалом понад 150 імен. За українськими героями відправлено панахиду.
З вітальним словом до селян звернулися сільський голова Олександр Єрмоленко та голова Бериславської районної державної адміністрації Ярослав Павлівський. Промовці зазначали, що Бериславщина зробила свій внесок у боротьбу за незалежність, зокрема 10 лютого 1919 р. Бериславська охоронна сотня Армії УНР під командуванням сотника Осавуленка розбила розбійників-більшовиків, які збиткувались над ченцями Свято-Григорівського Бізюкового монастиря…
Відкриття першого на Херсонщині Українського військового меморіалу супроводжувалось виступом народних музичних колективів (українських, шведських та німецьких), поетичними читаннями, відкриттям виставки з історії Визвольних змагань. На відкриття меморіалу прибули ветерани УПА з Херсона та області, які мали можливість зустріти у Зміївці побратимів по зброї (у Зміївці нині проживає шестеро учасників збройної боротьби за незалежність).
Ініціатором спорудження меморіалу виступила Херсонська міська організація Спілки української молоді в Україні за сприяння благодійної ініціативи “Героїка”. Жертводавець – народний депутат України Андрій Шкіль. Активну участь у зборі коштів та організації святкових заходів взяли на себе мешканці Зміївки. Біля меморіалу встановлено одинадцятиметрову щоглу на якій піднято державний прапор. Це перше вшанування борців за волю України на Херсонщині на державному рівні.

24 серпня в с. Ганнівка Петрівського району Кіровоградської області Тернівське козацтво вшанувало отамана Степової повстанської дивізії Костя Блакитного (Пестушка): на високій могилі встановлено камінь, на якому прикріплено меморіальну дошку з написом: “Костеві Степовому-Блакитному, отаманові Степової дивізії і тисячам земляків, полеглих у боротьбі проти більшовицьких та білогвардійських окупантів”.

На день незалежності козаки Бугогардівської паланки Українського козацтва на чолі з отаманом Віктором Шарим поклали квіти до монументу отаманові Чорноліського полку Пилипові Хмарі у цього рідному селі Цвітній, а також разом з делегацією Історичного клубу “Холодний Яр” вшанували хвилиною мовчання могилку Євгенії та Миколи Бондаренків – дружини і півторарічного сина чорноліського отамана Миколи Кібця-Бондаренка. Не забули вклонитися й праху гайдамацького ватажка 17 століття Маркові Мамаю в Мамаєву яру.

3 вересня заплановано відкриття пам’ятника повстанській родині Соколовських у їхньому родинному селі Горбулів, тепер Черняхівського району Житомирської області. На гранітній колоні викарбовано напис: “Козакам і козачкам села Горбулів, які боролися за волю України у 1917 – 1920 роках під проводом братів-отаманів Соколовських (Олексія, Дмитра, Василя), сестри їхньої Олександри – Марусі Соколовської – їхнього батька Тимофія, дяка Покровської церкви, та брата Степана, священика повстанського загону”.

11 вересня почнеться фестиваль “Отаман Зелений”, який мав відбутися 20 – 22 серпня. Його метою є привернути увагу до творчої спадщини будівничого Української держави отамана Дніпровської повстанської дивізії Зеленого (Данила Терпила). Організаторами фестивалю виступила Молодіжна громадська організація “Ліга української молоді”.

На Покрову, 14 жовтня, Товариство “Чорні запорожці” та Історичний клуб “Холодний Яр” запланували встановити меморіальну плиту в Летичеві Хмельницької області на пам’ять про переможні бої полку Чорних запорожців Армії УНР за Летичів у жовтні 1920 року.

10 листопада в с. Легедзине Тальнівського району Черкаської області має постати пам’ятник козакам і козачкам цього села, які 90 років тому повстали проти московської комуни.

На осінь 2010 року Історичний клуб “Холодний Яр” запланував також проведення низки презентацій спогадів Петра Дяченка “Чорні запорожці” та 12-го видання спогадів Юрія Горліса-Горського “Холодний Яр” – у Києві, Львові, Звенигородці, Летичеві та інших містах нашої Батьківщини, а у Вінниці і на Житомирщині книги Костянтина Завальнюка “Українська амазонка Олександра Соколовська (отаманша Маруся)” та презентацію документального фільму “Юрій Горліс-Горський”.
Пам’ятаймо про тих, хто боровся за волю України!

Шановні українці Чикаго, ви слухали передачу Романа Коваля з радіоциклу “За Україну, за її волю”.
Всі попередні радіопередачі радіоциклу можна послухати в Інтернеті на сайті газети “Незборима нація” в рубриці “За Україну, за її волю”.Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Сердечно дякуємо за підтримку газети “Незборима нація”!
Сердечно дякуємо за підтримку
газети “Незборима нація”!

Сергій ВАСИЛЕНКО (Січеславщина) – 100 грн.
Анатолій ЛИТВИНЕНКО – 500 грн.
Надія ОМЕЛЯН (Львів) – 500 грн.
Віктор ДРУЗЬ  (с. Зорине, Сумщина) – 500 грн.
Олександр РИЖЕНКО (Київ) – 2000 грн.

Передплачуйте газету “Незборима нація”

Передплатний індекс – 33545.
Для Донецької і Луганської областей – 87415.
Ціна – 95 грн на рік.
Читайте, передплачуйте!

03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ